Znacie film „Hitch: najlepszy doradca przeciętnego faceta”? To komedia romantyczna, w której główny bohater za odpowiednią opłatą pomaga mężczyznom podrywać kobiety. To film z 2005 roku. W tym samym roku, Neil Strauss opublikował międzynarodowy bestseller „Gra”, który bardzo mocno wpłynął na rozwój ruchu podrywaczy (PUA – ang. Pick up artist). Za sprawą Straussa, popularne stały się różne taktyki podrywu, będące mieszanką psychologicznej manipulacji, a nawet przymusu.
Jedną z bardziej znanych sztuczek jest „negging”. Polega na zademonstrowaniu swojego braku zainteresowania, powiedzeniu czegoś niemiłego lub neutralnego do kobiety, żeby podważyć jej pewność siebie. W tej sposób staje się bardziej podatna na podryw mężczyzny. Innym razem, mężczyzna celowo nie zwraca uwagi na interesującą go osobę, obdarzając zainteresowaniem kogoś innego.
Hipnotyczne uwodzenie i wiele więcej
Brzmi okropnie, prawda? Tymczasem, świat Pick Up Artist (PUA) ma się całkiem dobrze. Wychowankowie Erika von Markovica, noszącego przydomek Mystery, założyli własne szkoły i prowadzą szkolenia skierowane (najczęściej) do mężczyzn. Pokazują im tam, jak mają nagabywać kobiety w przestrzeni publicznej, najczęściej według określonego schematu, aby uzyskać od nich dane kontaktowe. Takie szkolenia są także prowadzone w Polsce, nierzadko przez osoby, które opierają swoje nauki wyłącznie na własnym doświadczeniu.
Całe założenie PUA opiera(ło) się na NLS (ang. Neurolinguistic Seduction). Są to metody uwodzenia powstałe na bazie programowania neurolingwistycznego (NLP). To techniki komunikacji, których celem, w największym skrócie, jest wpływanie na innych. Do randkowania metody NLP wprowadził w latach 80. Ross Jeffries. Stworzył on zbiór materiałów i seminariów pod nazwą „Speed Seduction”.
Teoria NLP zakłada, że istnieje związek między procesami neurologicznymi, językiem i wzorcami zachowań. Jak to się ma uwodzenia? Poprzez odpowiednie słowa (schematy, tzw. patterny), mowę ciała, gesty (np. chcąc skojarzyć dotyk z wywołaną emocją) mężczyźni pobudzają kobiety, aby wytworzyło się między nimi porozumienie i napięcie seksualne. Istnieją konkretne wzorce postępowania, co należy zrobić, aby uzyskać zainteresowanie, utrzymać je i „skonsumować”.
Świat Mistrzów Podrywu i Zaklinaczy Kobiet
Społeczność PUA i miłośników NLP łączy specyficzny sposób porozumiewania się. Dużo w nim skrótów i akronimów, które opisują typy osób, wzorce postępowania itp. Mamy więc target (na określenie interesującej osoby), grę (proces uwodzenia), skrzydłowy (pomaga w podrywie), pawn (znajomy_a targetu, z którym nawiązuje się kontakt), AFC (ang. Average Frustrated Chump, „mili kolesie”, którzy nie umieją podrywać) i wiele, wiele więcej.
Metodom stosowane przez PUA bliżej do manipulacji i uprzedmiotowienia drugiej osoby, najczęściej kobiety, niż rzeczywistego tworzenia autentycznej relacji opartej na szacunku. Sama nauka przyciągania kobiet opiera się na naśladowaniu ekspertów, a nie zrozumieniu, dlaczego ktoś doświadcza trudności w randkowaniu.
Szukanie pomocy w znalezieniu partnera jest zrozumiałe, szczególnie gdy doświadcza się frustracji i ciągłych niepowodzeń w relacji z drugą osobą. Natomiast pierwsze na co można się natknąć, poszukując wsparcia, to szkolenia czy konsultacje z zakresu uwodzenia. Tymczasem na rynku matrymonialnym istnieją jeszcze inne dostępne usługi z zakresu doradztwa randkowego (ang. dating coach i oline dating coach) i kojarzenia par (ang. matchmaking).
Dating Coach I Online Dating Coach – kim są?
O istnieniu coachów wie chyba każdy, ale mało kto w Polsce słyszał o istnieniu (online) dating coacha. Trudno nawet znaleźć właściwy odpowiednik tych zwrotów w języku polskim. Niezależnie od nomenklatury, można przyjąć, że jest to osoba, która pomaga osiągnąć sukces w randkowaniu. Co ważne, swoje usługi świadczą również relationship coach, określani jako trenerzy relacji.
Style i programy pracy, a więc też porady randkowe udzielane klientom, tych osób różnią się w zależności od ich specjalizacji. Mogą one dotyczyć rozwijania umiejętności prowadzenia rozmowy, flirtowania, ale też doboru ubrań i dbania o własny wizerunek oraz wielu innych rzeczy. Wszystkie te elementy zwiększą szanse klienta na znalezienie odpowiedniego partnera_ki.
Wraz z rozwojem portali i aplikacji randkowych pojawili się natomiast doradcy, specjalizujący się w pomaganiu w korzystaniu z serwisów randkowych.
Istnieją także agencje, które organizują warsztaty, dotyczące tego, jak przygotować swój profil randkowy, sesje zdjęciowe Klientów, a także czaty na żywo, podczas których można porozmawiać z konsultantem (np. Relationships Hero). Co ciekawe, w niektórych agencjach można zlecić korzystanie z aplikacji randkowych, tj. pisanie z innymi użytkownikami tzw. ghostwriterowi.
Na rynku matrymonialnym działają również specjaliści, którzy zajmuję się głównie udzielaniem indywidualnego wsparcia przy tworzeniu profilu, funkcjonowaniu na portalu i prowadzeniu rozmów z innymi użytkownikami. I tutaj właśnie się plasuję ze swoją ofertą. Jako praktyk-badacz, który tematem poszukiwania partnera na portalach randkowych interesuje się od kilku lat od strony naukowej, osobistej i praktycznej.
Czym różni się online dating coach od swatki?
Portale i aplikacje randkowe zapewniają dostęp do dużej liczby, z założenia, wolnych użytkowników. Ma to swoje plusy, ale bywa również problematyczne, szczególnie pod względem czasu, który trzeba poświęcić na przeglądanie profili randkowych, nawiązywanie rozmów i umawianie się na randki. Samodzielne podejmowanie ciągłych decyzji, o tym czy ktoś jest dla nas odpowiedni, może być wyczerpujące i obarczone błędem.
Pewnym rozwiązaniem dla tej sytuacji jest założenie konta na portalu randkowych, na którym pary kojarzone są w oparciu o opracowany algorytm. Jednak konieczność korzystania z technologii i nawiązywania relacji online, a także uzyskiwane efekty nie są dla wszystkich satysfakcjonujące. Wówczas można skorzystać z istniejących biur matrymonialnych, które świadczą usługi doboru partnerów.
W największym skrócie, online dating coach różni się od bycia swatką_em tym, że wspiera użytkowników w umawianiu się na randki z osobami poznanymi online. Nie proponuje im nastomiast kandydatów i nie organizuje im spotkań.
Jaki sens ma korzystanie z usług online dating coacha?
Randkowanie przez aplikacje i portale randkowe nie należy do najłatwiejszych zadań. I to niezależnie od tego, kim się jest i jak się wygląda. Nieudane randki, poczucie rozczarowania i straty czasu, a także bycie narażonym na różne trudne zachowania innych użytkowników to doświadczenia, które są wspólne dla wszystkich osób, korzystających z serwisów randkowych.
Online dating coach to osoba, której zadaniem jest okazanie wsparcia emocjonalnego i merytorycznego. Celem podjętej współpracy ma być uczynienie procesu poszukiwania partnera w sieci bardziej efektywnym i znośnym.
Ludzie randkują na różnych etapach swoje życia. Mogą być po rozwodzie, po przeprowadzce, będąc samotnym rodzicem, nie mając okazji ani czasu do poznawania nowych osób. Po prostu, chcą znaleźć partnera_kę. Zadaniem online dating coacha jest im to ułatwić. Dlatego taka osoba oferuje pomoc w przygotowaniu profilu randkowego, rozpoczynaniu rozmów i umawianiu się na randki.
W swojej pracy specjalizuję się właśnie w optymalizacji profili randkowych. Okazuje się, że wielu Klientów nie zastanawia się nad wrażeniem, jakie wybiera na innych osobach. Osiągają oni efekt wprost przeciwny do tego, czego oczekuje. Nie nawiązują znajomości z użytkownikami, na jakich im zależy, bo te po prostu nie są nimi zainteresowane.
Te wszystkie osoby mogą mieć różne doświadczenia związane z randkowaniem w Internecie. Bycie stale ocenianym, zaliczenie odrzucenia albo ghostingu, stanie się ofiarą oszustwa lub nękania, także seksualnego rzutuje na poczucie własnej wartości, samopoczucie. Wzrost niepokoju, lęk, a nawet depresja bywają skutkiem korzystania z apek randkowych.
W takich sytuacjach użytkownikom trudno zachować dystans. Z tego powodu, praca online dating coacha polega na udzieleniu wsparcia i okazaniu zrozumienia. Istotne jest też wyjaśnienie, w jaki sposób funkcjonują serwisy randkowe. Chociażby dlatego, że nie zawsze to, czego tam doświadczamy to wynik naszych działań. Online dating coach przekazuje również możliwe sposoby uniknięcia, a w razie konieczności poradzenia sobie z trudnymi sytuacjami bez szkody dla własnego zdrowia.
Wsparcie, rozwój, pomoc, a nie manipulacja
I na koniec najważniejsze – online dating coach nie stosuje metod, które mają na celu zmanipulować innych użytkowników. Jego zadaniem jest pomóc Klientowi w zaprezentowaniu się w sposób atrakcyjny, ale autentyczny i zgodny z tym, jaki ktoś jest. Nie mniej ważne jest zminimalizowanie ilości nieudanych randek poprzez naukę dokonywania selekcji, dostrzegania sygnałów alarmowych.
Zatem, ani ze mnie emerytowany mistrz podrywu, miłośnik NLP, ani swatka.
Bardzo ciekawy artykuł.Na pewno zapełnia Pani lukę w branży po upadłych agencjach matrymonialnych ,bo zmiana stylu życiu wymaga przestawienia się na internet.Z własnego ,ponad rocznego doświadczenia i obserwacji portali internetowych stwierdzam, że: istnieją głównie by zarobić kasę,wcale nie chodzi tu o dopasowanie, w większości procentowy rozkład jest mniej więcej taki piszesz-nikt nie odpowiada,nie piszesz -odpowie 20%sparowanych .15%zalezy na łóżku,5 %na związku,z 1%sie spotykasz.Jaki z tego wniosek na ?Na dziesiątki milionów (!)przeklikanych zdjęć szansa na znalezienie faceta graniczy prawie z cudem.Absolutnie odradzam pobyty na tych stronach.Szkoda czasu.
Dziękuję za komentarz i podzielenie się własnym doświadczeniem korzystania z portali randkowych. Rozumiem, że to frustrujące, bo faktycznie czas poświęcony w przeglądanie profili, zaczynanie rozmów itp., zupełnie nie przekłada się na ilość spotkań w realu. Może mała przerwa od aplikacji randkowych? A po niej wznowienie aktywności, ale na innych zasadach?