Zewsząd docierają do nas informacje o różnych zastosowaniach sztucznej inteligencji w życiu człowieka. Nie dziwie więc, że ludzie chcą sprawdzić czy czatGPI może być pomocnym narzędziem do stworzenia profilu randkowego albo napisania wiadomości do osoby, z którą otrzymaliśmy dopasowanie.

Brzmi kusząco, prawda?

Rozmowa jako podstawa dla stworzenia opisu na profil randkowy

Od blisko 3 lat zajmuję się tworzeniem opisów na profil randkowy. Przyznam, że dostarczenie opisu, który będzie jednocześnie atrakcyjny, ale nade wszystko autentyczny, to pracochłonne zadania. Zebranie informacji, poznanie słownictwa danej osoby, jej stylu życia, ale też poczucia humoru, tego jaka jest jej komunikacja niewerbalna to pierwszy krok do stworzenia opisu. Rozmowa, którą prowadzimy, chociaż swobodna, bazuje na wcześniej opracowanych pytaniach, które dotyczą różnych aspektów życia.

Mam taką myśl, że w czasie godzinnej konsultacji, kierowani moimi pytaniami, osoby po drugiej stronie ekranu, są w stanie pozytywnie spojrzeć na siebie. I co ważne, tę prawdę o sobie mi opowiedzieć. Z początkowego „nic ciekawe w moim życiu się nie dzieje” albo „co interesującego mogę opowiedzieć na temat czytania książki” okazuje się, że każdy z nas jest wyjątkowy w byciu taką, a nie inną osobą. Ktoś rozpoczyna książkę od przeczytania ostatniej strony, lubi wąchać nowe książki, czyta w kawiarni w sobotni poranek albo tuż przed snem.

Ograniczeniem czatuGPT będzie więc stworzenie opisu z informacji, które mu dostarczycie. Inaczej będzie jednak brzmieć opis, gdy napiszecie, że lubicie książki, a inaczej, kiedy zachęceni dodatkowymi pytaniami przyznacie, że pierwszą książką, która Was wciągnęła to Harry Potter itp. CzatGPT nie zadaje Wam pytań, nie ciągnie za język, nie pyta: „a co właściwie czytasz i dlaczego, co daje Ci czytanie itp.”

Treść to jedno, styl, znaczenie, wywołanie określonego wrażenia to drugie

Zebranie notatek to dopiero pierwszy krok do stworzenia opisu, który będzie coś o Tobie mówił. Sam opis musi odpowiadać Twoim oczekiwaniom – jakiego siebie chcesz tam zaakcentować, w jakim stylu powinien być napisany. Nawet jeśli sztuczna inteligencja otrzyma od Ciebie wskazówki, że opis ma być zabawy, to rezultaty jakie otrzymasz, nadal mogą być niezadowalające.

Z moich doświadczeń wynika, że opisy generowane przez czatGPT są „płaskie”, czasami zbyt oczywiste, a opis powinien się wyróżniać. On ma pozostawać w związku z tym, kim jest ten człowiek, co lubi, jak żyje. Jeśli kilka osób napisze ten sam żart w swoim opisie, to przestanie być on śmieszny. Gdy uznacie, że opis ma odwoływać się do Twojej kobiecości albo męskości, to najpewniej otrzymasz opis utkany ze stereotypowych skojarzeń i kulturowych wzorców. Wstawiając do opisu same przymiotniki, które mają Cię opisywać, to wynikiem współpracy ze sztuczną inteligencją, będzie charakterystyka Ciebie, odnosząca się do typowych znaczeń, które tym cechom przypisujemy. To, co mnie ciekawi, to: „co to znaczy, że jesteś X, Y, Z, w jakich sytuacjach te cechy się ujawniają?”.

Chociaż czatGPT kusi szybkością, anonimowością i prostotą uzyskania opisu, to jednak tym opisom brakuje „duszy”. Proporcja powagi do poczucia humoru, uwzględnienie tego, co Klient mówi, ale też tego, czego nie mówi, kreatywne zestawienie elementów opisu, próba odzwierciedlenia czyjegoś formułowania zdań, użytego słownictwa – to wszystko stanowi o wartości napisania opisu samodzielnie albo przy wsparciu doświadczonej osoby.

Eksperyment – ChatGPT napisze opis na profil randkowy

Nie chcąc być gołosłowna, postanowił przeprowadzić mały eksperyment i podzielić się jego wynikami. Poniżej znajdziecie krótką notkę o danej osobie, którą użyłam do tego, aby wygenerować opis przy użyciu czatuGPT. Dla porównania, dołączyłam na końcu tekstu też własną propozycję.

Zakładam, że każda z tych wersji będzie miała swoich zwolenników i przeciwników. One się różnią i odpowiadają na inne oczekiwania. W tym wypadku najważniejsze jest to, jak chce się pokazać sam Klient i jaką jest osobą.

Dajcie znać, która wersja jest dla Was bardziej atrakcyjna 😉

Jaki opis zaproponował CzatGPT?

Zaczęło się mniej więcej tak:

Oprócz skrócenia tekstu poprosiłam czat, aby poprawił tekst. Chciałam, żeby napisał jeszcze raz ten opis, ale żeby nie pisać bezpośrednio, że jestem dojrzały emocjonalnie. Miał wskazać na moją dojrzałość bez mówienia o tym, jednocześnie opis ma być lekki i zabawny. Oto co otrzymałam:

„Wysoki optymista z nutką nihilizmu. Mam 32 lata i jestem pełen życia oraz poczucia humoru. Uwielbiam wspinaczkę, koncerty, łamigłówki, szachy i planszówki. Moja dusza jest gotowa na prawdziwe rozmowy, a serce na emocje. Szukam komunikatywnej partnerki, z którą będziemy razem tworzyć niezapomniane chwile. Razem możemy śmiać się do łez nad kawą, albo wspiąć się na wyżyny górskie, by poczuć wiatr we włosach. Czekam na Ciebie, abyśmy mogli razem pisać naszą własną, niezapomnianą historię!” 😄🎶🏔️

Drugie podejście czatuGPT:

„Jestem 32-letnim optymistą, który kocha życie i szuka kobiety, która podziela tę pasję. Wspinaczka, koncerty, łamigłówki, szachy i planszówki to moje sposoby na aktywne spędzanie czasu. Ale to, co naprawdę mnie nakręca, to głębokie rozmowy i emocje.

Jestem gotowy na prawdziwe relacje i nie boję się wyrażać uczuć. Szukam partnerki, która jest komunikatywna i gotowa na szczere rozmowy. Razem możemy tworzyć niezapomniane chwile i śmiać się do łez. Czy jesteś gotowa na wspólną przygodę?” 😄🎶🏔️

Słabe punkty opisu sztucznej inteligencji i moja odpowiedź na to wyzwanie

Moim zdaniem zaproponowane opisy mają pewne ograniczenia, które wynikają z niedopasowania treści do tego, co Klient chciałby o sobie powiedzieć.

Po pierwsze, próbowałam wskazać, aby czatGPT nie pisał wprost, że Klient jest dojrzały emocjonalnie. Zdecydowanie lepiej dać wyraz temu, że jacyś jesteśmy, niż to zadeklarować. Jednak finalnie tak duże skupienie się na emocjach i głębokich rozmowach w opisie siebie i poszukiwanej partnerki nie brzmi dobrze. Co znaczy, ze ktoś nie boi się wyrażać uczuć, szczególnie że go nakręcają?

Po drugie, słabym punktem tych opisów próba wezwania do działania skierowana do przyszłej partnerki. Zwrot „czy jesteś gotowa na wspólną przygodę?” uzupełniony o emotikony daje do zrozumienia, że chodzi o wspólne koncerty, wspinaczkę i śmiech. Nawet mając taki opis, nie wiedziałabym czy odpowiadam tym wymaganiom. I czy nie możemy się poznać zanim stwierdzę czy jestem gotowa?

Poniżej pierwsza moja propozycja:

„Mam 191cm i generalnie są z tym same problemy, ale przynajmniej na koncertach widzę ponad głowami ludzi. Lubię ciężką muzykę, bardziej ciężką niż mniej ciężką 😉

Wspinanie bywa parametryczne, dlatego czasami muszę się mocno nakombinować, żeby znaleźć oparcie dla moich długich nóg i rąk, ale przynajmniej można legalnie nosić buty na rzepy 😉

Chciałbym znaleźć kogoś, z kim mógłbym obejrzeć i przegadać Mandalorianina, doczekać kolejnego sezonu, a może nawet się zestarzeć.”

I opis w trochę innym stylu:

Trochę nihilista, zawsze optymista – skoro już żyję, to chcę robić coś fajnego i korzystać z tego czasu, ale do tego trzeba mieć jako taką formę 😉

Wspinam się na hali, żeby nie skrzypieć.

Gram w szachy, rozwiązuję łamigłówki, żeby pielęgnować szare komórki.

Biorę udział w rekonstrukcjach historycznych, gram w planszówki, RPG już poza profilaktyką zdrowotną.

Lubię też kilkuakapitowe rozmowy.

Po równo powinno być za to w związku 😉

Dlaczego napisałam te opisy, w taki, a nie inny sposób? Są zdecydowanie mniej oczywiste niż tego zaproponowane przez czatGPT. Widać w nich dystans do siebie i umiejętność śmiania się z siebie (co też wskazuje na dojrzałość), partnerskie podejście do związku, potrzebę rozmów, ale wyrażoną w bardziej subtelny sposób, intencje nawiązania związku. Poznajemy zainteresowania mężczyzny, jego mindset, ale poprzez opis, a nie deklaracje.

Co ważne, propozycji zawsze jest pięć. Klient może zaznaczyć te fragmenty, które mu się podobają, a ja zaproponuję kolejny, poprawiony opis. Informacja zwrotna to trzeci, nie mniej ważny element pracy nad opisami. I chyba radzę sobie z ich wdrożeniem lepiej niż czatGPT 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.