Pani trzymająca telefon w dłoni i napis "8 rzeczy, o których warto wiedzieć, zanim zaczniesz korzystać z aplikacji lub portalu randkowego

Zanim poświęcisz swój czas i zaangażujesz się w poszukiwania partnera_ki, korzystając z aplikacji lub portalu randkowego, spróbuj zrozumieć, jak one funkcjonują. Chociaż serwisy randkowe deklarują pomoc w znalezieniu miłości, to paradoksalnie ich mechanizmy działania sprzyjają popełnianiu błędów. W efekcie, wcale nie jest tak łatwo znaleźć miłość w Internecie. Dobrze jest wiedzieć, czego można się spodziewać i jak przygotować się na pewne okoliczności, żeby uchronić się przed rozczarowaniem i złym samopoczuciem.

Portale i aplikacje randkowe przyciągają różnych ludzi, także tych, którzy nie zawsze postępują fair, dobrze jest o tym pamiętać. Dużo łatwiej i z mniejszą szkodą dla własnej samooceny można sobie poradzić z trudnymi zachowaniami użytkownikach, o której jest już cała seria tekstów (dotyczą one: ghostingu, zwodzenia, kłamstwa i oszustwa).

Z kolei świadomość sposobów, w jaki sam_a możesz potencjalnie sabotować własne wysiłki, być może pozwoli Ci uniknąć dalszych rozczarowań.

Innymi słowy, w czasie Twoich poszukiwań, wiele się może wydarzyć. W tym tekście dowiesz się, jak (prawie) bezboleśnie i z sukcesem przebrnąć przez randki online. Jeśli już korzystasz z aplikacji lub portalu randkowego, sprawdź czy któryś z wymienionych punktów nie okaże się dla Ciebie wspierający/pomocny.

Pełni nadziei na miłość płacimy wysoką cenę

Najogólniej mogłabym powiedzieć, że randkowanie przy użyciu aplikacji i portali randkowych jest trudne i obciążające emocjonalnie.

Bycie stale ocenianym, rywalizacja z innymi użytkownikami, presja pierwszej randki, doświadczenie odrzucenia, bycie ignorowanym lub oszukiwanym, ciągłe rozpoczynanie kolejnych znajomości, to coś, czego trudno jest uniknąć.

Mimo wszystko ludzie decydują się na założenie profilu randkowego. Liczą, że ich wysiłki i trudy zostaną ostatecznie wynagrodzone – znajdą miłość, której poszukują. Bywa z tym różnie.

Warto przygotować się do korzystania z aplikacji lub portalu randkowego na poziomie emocjonalnym, jak i metodycznym.

Może jest to mało romantyczne, ale uwierz mi, historie, w których pierwszy poznany nieznajomy okazuje się bratnią duszą i miłością twojego życia, zdarzają się rzadko.

Randki online wymagają pracy, cierpliwości i dużych pokładów odporności psychicznej.

Trudna rzeczywistość randek online – jak ją okiełznać?

O czym warto wiedzieć, zanim założysz swój profil randkowy? Poniżej subiektywna lista wskazówek i informacji, które pozwolą Ci uniknąć wielu rozczarowań:

1. Zadbaj o swój profil randkowy od początku (72h od momentu założenia konta randkowego są kluczowe)

Część użytkowników zakłada swoje profile randkowe niejako na próbę, aby sprawdzić, jakie osoby są dostępne, jak funkcjonuje aplikacja, itp. Niedbale wypełniony profil randkowy i dołączone przypadkowe zdjęcie to błąd, który niesie za sobą długofalowe konsekwencje.

Opiszę ten problem na przykładzie Tindera.

Działanie aplikacji bazuje na algorytmie proponującym użytkownikom dostępnych kandydatów. Ten system opierał się o wskaźnik, tzw. ELO score, teraz – algorytm Gale’a i Shapleya. Użytkownicy są oceniani pod względem tego, jak bardzo są pożądani przez innych i na tej podstawie proponuje się im osoby o podobnym wskaźniku atrakcyjności. Kiedy rozpoczynamy korzystać z apki, algorytm nie wie jeszcze, jak nas zakwalifikować, więc przeglądamy profile różnych, często bardzo atrakcyjnych użytkowników. Po 72 godzinach na podstawie odpowiedzi naszych i innych osób, algorytm przypisuje nam określony wskaźnik, który trudno później zmienić.

Jeśli wybierzesz słabe zdjęcie, zostawisz pusty opis to jak myślisz, ile osób będzie Tobą zainteresowanych? Pewnie niewiele. Co ważne, Twoje możliwości dotarcia do atrakcyjnych osób będą mocno ograniczone. Lepiej nie sabotażować swoich prób poznania kogoś w sieci już na samym początku i podejść do uzupełnienia profilu na poważnie.

2. Bądź selekwtywny_a, ale nie wybredny_a, nie miej nierealistycznych oczekiwań

Wiesz, że za każdym razem, gdy ustalisz jakieś kryterium wyboru swojego wymarzonego kandydata_kę, to eliminujesz 5-60% z puli randkowej? Jeśli połączysz 4-5 punktów z Twojej listy (np. nie pali, ma 1.80, ma skończone studia wyższe, jest zodiakalnym lwem, lubiącym chodzenie po górach) pozbędziesz się 35-85% całej puli randkowej.

(Nie)stety aplikacje randkowe to nie aplikacje do realizacji konkretnych zamówień. Oczekiwanie, że po wybraniu kryteriów wyszukiwania uzyskamy idealny produkt końcowy w postaci partnera_ki jest nierealne.

Tymczasem korzystanie z aplikacji lub portalu randkowego sprawia, że stajemy się wybredni i zbyt pewni siebie. Duża dostępność kandydatów_ów, otrzymywane sygnały bycia pożądanymi sprawiają, że znacząco poszerzamy zakres naszych oczekiwań względem potencjalnego partnera_ki.

W praktyce wygląda to tak, że ludziom trudno zdecydować się na relację opartą na wyłączności i stale poszukują kogoś lepszego.

3. Na portalu lub aplikacji randkowej spotkasz RÓŻNYCH ludzi, także tych spoza Twojego kręgu społecznego

Wyobraź sobie, że portal randkowy to ruchliwa ulica dużego miasta, którą przemierzają w większości single. Na swojej drodze możesz spotkać każdego, bo spacerująca społeczność odzwierciedla przekrój całego społeczeństwa. Z wieloma z tych osób pewnie niewiele miałbyś_abyś wspólnego poza faktem przebywania na jednej ulicy. Nie masz możliwości uniknięcia przypadkowego spotkania z częścią przechodniów, chociaż nawiązane interakcje nie zawsze są ciekawe.

Tak samo jest na portalach randkowych – możesz natrafić na bardzo różne osoby, których zachowanie nie będzie Ci odpowiadać na tyle, aby kontynuować znajomość.

W tekście o tym, dlaczego spotykamy dziwnych ludzi na Tinderze, wyjaśniam, że na co dzień przebywamy z osobami z tych samych albo bliskich kręgów społecznych. Mamy więc względnie podobny gust, styl życia, wykształcenie, wartości itp. Tymczasem w sieci możemy spotkać osoby, które w innych warunkach szybko byśmy odrzucili.

Efektywne randkowanie polega na tym, aby sprawnie selekcjonować profile użytkowników, a później ich samych, aby znaleźć osoby sobie podobne na poziomie wartości czy stylu życia.

4. Nie zakładaj, że inne osoby mają takie same jak Ty intencje, wartości, zasady, dojrzałość emocjonalną itp.

Ludzie zakładają konto randkowe z różnych powodów, są na różnych etapach życia i mają różne potrzeby. Problem pojawia się, gdy przypisujmy innym osobom własne zamiary, a jak się okazuje, mamy do tego tendencje.

Czym to grozi?  Nasze randkowanie może okazać się serią rozczarowań dla nas samych albo osób, z którymi nawiążemy znajomość. Dlatego najlepiej weryfikować swoje założenia, co do intencji drugiej osoby, ale też nie ukrywać własnych motywów korzystania z aplikacji randkowej.

5. Nie wszystko zależy od Ciebie – nie masz wpływu na wiele rzeczy, korzystając z aplikacji lub portalu randkowego

Przyjmij, że nie wszystko zależy od Ciebie. Po drugiej stronie ekranu masz użytkownika, którego zachowań i decyzji nie jesteś w stanie przewidzieć. Co więcej, samo funkcjonowanie aplikacji randkowej w dużej mierze opiera się na zasadach, które nie są jawne, więc nie wiesz, kto i kiedy zostanie Ci zaprezentowany itp. Możesz starać się minimalizować ryzyko i liczbę nieudanych randek, ale nie jest możliwe, aby zupełnie ich uniknąć. Tak samo zresztą jak poczucia rozczarowania.

Po pierwsze, ludzie mogą pisać różne rzeczy w swoich profilach, a później okazuje się, że ich deklaracje niewiele mają wspólnego z tym, jak się zachowują.

Po drugie, w czasie Twojego korzystania z portalu randkowego pojawią się takie sytuacje i znajomości, które trudno byłoby przewidzieć. Nie przypisuj sobie odpowiedzialności za to, że jakaś znajomość się nie rozwinęła albo zostałeś_aś oszukany_a.

I chociaż hasła reklamujące serwisy randkowe przekonują, że znalezienie miłości jest proste i łatwe, to nie daj się im uwieźć.

Czasami potrzeba czasu i wielu doświadczeń, innym razem trochę sprytu i nastawienia na cel albo odrobiny szczęścia, aby kolejna poznana osoba będzie tą odpowiednią.

6. Zachowaj możliwy dla siebie dystans w przypadku braku odpowiedzi czy ghostingu albo innych trudnych zachowań użytkowników

Frustracja i poczucie rozczarowania pojawiają się w reakcji na różne sytuacje, które mają miejsce na portalu albo aplikacji randkowej.

Brak odpowiedzi na wiadomość inicjującą, odrzucenie, niespodziewane otrzymanie dickpic (tj. zdjęcie męskich genitaliów) albo nagabywanie seksualne, ghosting to tylko kilka przykładów, czego możesz się spodziewać w randkującej części Internetu.

Jeśli to możliwe, spróbuj nie traktować tych doświadczeń osobiście. Na wiele z nich nie mamy wpływu. Przywołane problematyczne aspekty randkowania w sieci to konsekwencja opisanych powyżej punktów – ludzie są różni i mają odmienne zamiary. Co więcej, względna anonimowość sprawia, że niektóre osoby zachowują się w sieci gorzej, niż gdyby doszło do spotkania w tzw. realu.

Twoim zadaniem jest zachować ostrożność, nie angażować się nadmiernie w nawiązywaną relację, zadawać pytania i dążyć do spotkania twarzą w twarz.

Ale!

Warto zachować przy tym optymizm i entuzjazm. Z czasem staje się to coraz trudniejsze, co doskonale widać po profilach użytkowników. Świadczą o tym, popularne w opisach siebie hasła: „Jeśli jesteś X, to przesuń w lewo” albo „Nie pisz do mnie jeśli X”).

7. Dbaj o swoje zdrowie psychiczne i bezpieczeństwo

Wypalenie, zmęczenie, frustracja to stany, które towarzyszą wielu użytkownikom. Z tego powodu ogranicz swoją aktywność na portalu lub aplikacji randkowej i nie koncentruj się wyłącznie na poznawaniu ludzi w sieci.

Jeśli coś będzie budziło Twoje wątpliwości, spróbuj sprawdzić własne podejrzenia albo zrezygnuj z dalszego kontaktu z drugą osobą.

W związku z doświadczaniem wielu trudnych sytuacji, nie bój się być asertywny_a. Jeśli jest taka potrzeba, raportuj o nieodpowiednim zachowaniu użytkownika twórcom aplikacji.  

Pamiętaj, że o Twojej wartości nie świadczy liczba otrzymanych polubień i wiadomości. Nie musisz zabiegać o sympatię wszystkich osób, wręcz przeciwnie – wyróżnij się i zaprezentuj się tak, aby przyciągać określony typ kandydatów_ek.

8. Nie oszukuj, kłamstwo ma krótkie nogi

W ferworze przygotowań swojego profilu randkowego, postaraj się przedstawić w sposób autentyczny. Ważne, żeby Twój opis i dołączone zdjęcia odzwierciedlały Ciebie, pokazywały to, kim jesteś i jak wyglądasz.

Niektórzy używają nieaktualnych fotek, kłamią na temat swojego wzrostu, wieku lub wagi, żeby umówić się na randkę. Jednak każde celowe lub przypadkowe oszustwo tylko opóźni moment rozczarowania lub odrzucenia.

Nie warto naginać rzeczywistości i przedstawiać siebie w wersji idealnej, którą być może planujesz się stać. Jeśli jesteś studentem prawa, napisz, że jesteś studentem zamiast wpisywać, że jesteś prawnikiem. Nie zakładaj, że zrzucisz kilka kilogramów przed randką. Nie deklaruj, że lubisz sport, jeśli jedyny wysiłek, jaki podejmujesz to spacer itp.

Być może zastanawiasz się czy warto rozpocząć przygodę z randkami online.

To zależy.

Randki wymagają czasu, cierpliwości, samoświadomości i bycia psychicznie, społecznie, emocjonalnie gotowym i dostępnym. Bez wysiłku włożonego w przygotowanie swojego profilu, braku umiejętności komunikacyjnych, zainteresowania kogoś sobą, trudniej Ci będzie odnieść sukces.

Portale i aplikacje randkowe umożliwiają Ci poznawanie nowych osób. Jednak to Ty dokonujesz ich selekcji, nawiązujesz rozmowę, przyglądasz się użytkownikom, aby stosunkowo szybko umówić się na randkę. Kiepskie randki to coś, czego nie unikniesz, ale dzięki temu uczysz się, jak szybciej wyłapywać tzw. czerwone flagi.

co najważniejsze – jeśli wiesz czego chcesz i masz w sobie odrobinę entuzjazmu, to why not! Świat jest pełny pozytywnych historii miłości z Internetu, zakończonych happy endem. Sama, podobnie jak wiele moich Obserwatorek na Instagramie, jestem tego przykładem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.