Doświadczenie nagłego urwania kontaktu bywa trudne i bolesne, bo jest traktowane jako odrzucenie. Mogłoby się zdawać, że brak kontaktu z osobą, z którą rozmawiało się kilka razy na portalu randkowym albo było się na jednej randce, nie będzie stanowił problemu. Jednak także takie zniknięcie może być niefajne, bo ktoś mógł poczuć się oszukany. Jedna z osób komentujących ostatni wpis, napisała:
„[…] Jednak wciąż wysyłanie sprzecznych bodźców, byłem zainteresowany już znikam, może być nieprzyjemne dla odbiorcy takiego zachowania. Nie każda osoba mająca ghostera wyłożyła się na własnej utopijnej ocenie relacji. Często w niej bazowała na sygnałach i obietnicach, jakie okazały się ulotne.”
Taka sytuacja może prowadzić do rozczarowania, złości, utraty zaufania do świata lub siebie, obniżenia samopoczucia i samooceny. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy ktoś zaangażował się w jakimś stopniu w nawiązaną relację. Obwinianie samego siebie za nagłe zniknięcie drugiej osoby również nie pomaga uporać się z porzuceniem. Tymczasem, w ostatnim wpisie, opisując zjawisko ghostingu podałam co najmniej kilkanaście powodów, dla których ktoś zdecydował się ulotnić.
Oczywiście dla części osób, nagłe zakończenie znajomości nie będzie źródłem trudnych emocji. Połowa osób, biorących udział w ankiecie, którą przeprowadziłam na Instagramie, uznała, że nie przeżywała emocjonalnie ostatniej znajomości, w której doszło do ghostingu. Metodologicznie uzyskane wyniki nie mają dużej wartości, ale dają wyobrażenie, że ludzie w różny sposób radzą sobie z ghostingiem.
Nie robienie niczego i pozwolenie drugiej osobie odejść to też rozwiązanie. W badaniu Rebeccy B. Koessler (2018) to właśnie taką odpowiedź wybierali najczęściej respondenci jako ich reakcję na bycie porzuconym.
Niemniej, ten wpis skierowany jest do osób, dla których to doświadczenie było trudne i chciałyby sobie pomóc. W tekście dostarczam wskazówek jak sobie radzić z ghostingiem. Tekst powstał na bazie wyników badań, dotyczących tego, jak ludzie postępują w tego typu sytuacją. Uzupełniłam je propozycjami, które sformułowali psycholodzy.
Jak sobie radzić z ghostingiem – lista wskazówek
Graficznie przedstawiłam podsumowanie zawartych w tekście wskazówek, jak sobie radzić z ghostingiem.
Zdanie sobie sprawy z bycia osobą porzuconą
Jeśli ktoś przez dłuższy czas nie odpowiada na próby nawiązania kontaktu, budzi się w nas obawa, że coś się tej osobie stało. Sprawdzamy jej social media lub profil randkowy. Pytamy znajomych, o ile już ich znamy, czy z obiektem naszego zainteresowania wszystko w porządku.
Kiedy okazuje się, że tak, bo ten ktoś nadal pozostaje aktywny w sieci, ponawiamy próbę nawiązania kontaktu. Dobrze zachować spokój zamiast zarzucić tę osobę pretensjami. Przykładowo, można napisać:
„Od jakiegoś czasu nie mam od Ciebie żadnych wieści. Czy u Ciebie wszystko w porządku? To milczenie mnie niepokoi”.
Początkowo zaprzeczamy, że ta osoba nie chce utrzymywać z nami kontaktu, wymyślając kolejne powody, dla których ktoś milczy. Stawiamy dziesiątki hipotez.
Dopiero po kilku próbach uzyskania odpowiedzi pojawia się przeczucie, że dana osoba celowo unika z nami kontaktu. Dojście do przyczyny tego stanu rzeczy bywa często niemożliwe, ale warto o to zapytać, np. w taki sposób:
„Hej! Nie mam od Ciebie wiadomości od jakiegoś czasu. Czuję, że nie jesteś już zainteresowany_a naszą znajomością. Wolałbym_abym wiedzieć, na czym stoję, dlatego bądź ze mną szczery_a”.
„Nie chcę tu niczego zakładać, ale nie słyszałem_am Cię od wieków. Wszystko w porządku? Jeśli straciłeś_aś zainteresowanie, to daj mi znać.”
Zakończenie relacji
Pozostanie w niewiedzy i akceptacja takiej sytuacji bywa trudna. Dla większości osób ważne jest, aby otrzymać potwierdzenie zakończenia relacji oraz wyjaśnienie powodu takiej decyzji. Bywa z tym różnie i nie zawsze udaje się uzyskać odpowiedź.
Wówczas pozostaje albo przyjąć, że ktoś odszedł albo domknąć „sprawę” samemu.
Można to zrobić np. poprzez określenie konkretnej jednostki czasu, do kiedy czeka się na nawiązanie kontaktu przez znajomego_ą/partnera_kę. Ta osoba może zostać poinformowana o upływającym czasie lub nie.
Przykładowo taka wiadomość może brzmieć następująco:
„Hej, nie opisujesz na moje wiadomości. Chciałbym_abym, żebyś był/_a ze mną szczery co do swoich uczuć, ponieważ zostawienie kogoś w zawieszeniu jest naprawdę niefajne. Trudno mi dalej czekać na wiadomość od Ciebie, dlatego jeśli chcesz porozmawiać, to czekam do jutra”.
„Hej, czy wszystko w porządku? Od jakiegoś czasu nie miałem_am od Ciebie żadnych wieści, a myślałem_am, że fajnie się dogadujemy. Jeśli nie czujesz tego samego, po prostu powiedz. Czekam na wiadomość od Ciebie do weekendu„.
Kiedy minie ustalony termin można przyjąć, że nastąpiło trwałe zakończenie relacji. Może ono przyjąć konkretną formę np. usunięcia matcha, numeru telefonu, zablokowania w social mediach itp. albo nie. Najważniejsze, że realna zmiana w myśleniu o zerwaniu znajomości zajdzie w naszej głowie.
Uzyskanie wsparcia
W poradzeniu sobie z sytuacją pomocne okazuje się podzielenie się doświadczeniem ghostingu i uzyskanie pocieczenia od przyjaciół. Jeśli chcesz możesz porozmawiać o swoich emocjach ze specjalistą.
Zadbanie o siebie
Utrzymanie zdrowia fizycznego pozwala zachować też zdrowie psychiczne, dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość snu, odżywcze posiłki i aktywność fizyczną. Można też praktykować ćwiczenia uważności, oddać się swoim ulubionym aktywnościom lub robić cokolwiek, byle z myślą o sobie.
Poradzenie sobie z emocjami
Psycholodzy sugerują, aby pozwolić sobie na doświadczanie różnych emocji, w tym złości, żalu, gniewu.
Czasami samo usunięcie aplikacji randkowej i tym samym powstrzymanie się na jakiś czas od randkowania bywa sposobem, aby dać sobie przestrzeń na poradzenie sobie z sytuacją. Jest to lepsze rozwiązani niż kompulsywnie sprawdzać osobę, która nas porzuciła albo szukać pocieszenia i nawiązywać kolejne znajomości.
Próba zdystansowania się
Znacząca część osób jest w stanie poczuć się lepiej, kiedy uzna, że odejście znajomego_j/partnera_ki nie wynikało z ich winy. Co więcej, pomocna może być sama świadomość, że cechy samej aplikacji randkowej, przyczyniają się do tego, że łatwo można zmienić obiekt zainteresowania, rozproszyć swoją uwagę, nie traktować znajomości w sposób zobowiązujący itp.
Nietraktowanie zniknięcia drugiej osoby w sposób personalny, a więc nie szukając winy w sobie, będzie z pewnością bardziej korzystane dla naszego samopoczucia niż rozwijanie w sobie poczucia bycia nie dość atrakcyjnym itp.
Uczenie się na własnym doświadczeniu
Doświadczenie ghostingu w wielu przypadkach nie pozostaje bez wpływu na oczekiwania i zachowania użytkowników aplikacji randkowej. Dla części użytkowników to sytuacja skonfrontowania swoich idealistycznych wyobrażeń na temat korzystania z aplikacji i portali randkowych i możliwości spotkania przyszłego partnera w szybki i łatwy sposób.
Ostrożne dobieranie osób, z którymi wchodzimy w relację może być sposobem, aby uniknąć kolejnego rozczarowania. Warto zwracać uwagę na tzw. czerwone flagi, czyli sygnały ostrzegawcze widoczne na profilu danej osoby, pojawiające się przy okazji rozmowy lub podczas samej randki.
Zdarza się, że osoba, która doświadczyła ghostingu również zaczyna traktować innych użytkowników w podobny sposób, co nie jest dobrym pomysłem. Warto pamiętać, jak samemu czuło się w tej trudnej sytuacji, kiedy ktoś nagle zniknął bez słowa wyjaśnienia.