Skip to content
  • 695156540
  • kacprzak.kamilla@gmail.com
Naukowo Uczuciowo

Naukowo Uczuciowo

  • Blog
  • Optymalizacja profilu randkowego
  • O mnie
    • W bazach danych
    • W mediach
    • Publikacje
  • Kontakt
×
  • Blog
  • Optymalizacja profilu randkowego
  • O mnie
    • W bazach danych
    • W mediach
    • Publikacje
  • Kontakt
☰

W bazach danych

Staram się udostępniać swoje publikacje w bazach danych i być aktywnym członkiem społeczności akademickiej także w sieci. Mój profil i załączone teksty naukowe można znaleźć w:

  • Google Scholar
  • Nauka Polska
  • ResearchGate

 

O mnie

dr Kamila Kacprzak-Wachniew - twórca, autor, badacz - człowiek wielu ról i umiejętności, a przy tym Malborżanka mieszkająca w Bydgoszczy, zakochana w Londynie, fanka Netflixa i gier planszowych.

dr Kamila Kacprzak-Wachniew

naukowo_uczuciowo

Pomagam znaleźć miłość w Internecie ❤️
Twój odświeżony profil przyciągnie do Ciebie fajnych ludzi, a skrzynka będzie pękać w szwach 💌

Wpis na Instagramie – 18052629589557943 Wpis na Instagramie – 18052629589557943
Wpis na Instagramie – 18321296311137921 Wpis na Instagramie – 18321296311137921
„Kobieta nie powinna pisać pierwsza do mężczy „Kobieta nie powinna pisać pierwsza do mężczyzny”.

„To on powinien wykonać pierwszy ruch”.

„Oni patrzą na wygląd, one na pieniądze”.

„Pokaż na zdjęciu swoją figurę, mężczyzna jest wzrokowcem”

– ile z tych rad albo opinii usłyszałeś albo usłyszałaś?

A może wyrażenie przez kobietę zainteresowania nie jest przejawem desperacji, a niepodkreślanie zasobów nie ujmuje Ci wcale męskości?

Możesz być zwolennikiem albo zwolenniczką bardziej równościowych praktyk w sferze uczuć i seksu, ale inni użytkownicy mogą myśleć i zachowywać się zupełnie inaczej. Sprawdźmy, jakie tendencje panują na portalach i aplikacjach randkowych. Trochę już o tym pisałam, ale dzisiaj robimy pogłębioną analizę.

Zapraszam do karuzeli, a po więcej treści na bloga, tam pisze dalej m.in. o o preferencjach kobiet i mężczyzn przy wyborze partnera. 

A jak Ty randkujesz w sieci? ;)
Komu służy Tinder i do czego? ❤️ Odpowiem n Komu służy Tinder i do czego? ❤️

Odpowiem na to pytanie, wykorzystując pojęcie orientacji socjoseksualnej. 

Socjoseksualność to „wymiar osobowości, który opisuje komfort ludzi i preferencje dotyczące aktywności seksualnej przy braku miłości lub zaangażowania” (American Psychological Association, n.d.). 

Możemy wyobrazić sobie socjoseksualność jako oś z dwiema biegunami: brak vs. chęć do podejmowania kontaktów seksualnych poza związkiem. Każdy z nas gdzieś na tym continuum może się odnaleźć. 

To, jaka jest nasza orientacja socjoseksualna rzutuje na to, czego szukamy na Tinderze. Mamy na to całkiem sporo badań (biblio w tekście na blogu)

Przy badaniu orientacji socjoseksualnej zwraca się uwagę na 3 aspekty: 
🔸zachowania (np. liczbę partnerów seksualnych), 
🔸postawę (na ile ktoś czułby się komfortowo i akceptuje takie relacje) 
🔸pożądania (czy ktoś fantazjuje na temat nocy z kimś spoza związku). 

Część z Was wypełniła kiedy ankietę, dotyczącą Waszych doświadczeń w randkach online. I tam też znalazły się pytania o Waszą orientację socjoseksualną. 

Znacząca większość osób szuka bliskości w związku.

Panowie uzyskiwali wyższą sumę punktów niż kobiety. Co jednak ważne, ta różnica pomiędzy płciami była zauważalna w aspekcie postawy i pożądania, ale niekoniecznie faktycznego zachowania. 

➡️ W przeprowadzanej ankiecie, doświadczenia FWB częściej były udziałem kobiet – 31% w porównaniu do panów – 28%. Najczęściej wskazywano na 1 taką znajomość. 

➡️ Z kolei doświadczenie jednonocnej przygody częściej zdarzało się u mężczyzn – 35% w porównaniu do pań – 23%. Najczęściej wskazywano na kilka takich relacji.

Myślicie, że panowie chcieliby mieć więcej niezobowiązujących randek, ale nie jest to wcale takie łatwe czy może kobiety podejmują kontakty seksualne, ale raczej z kimś, z kim chociaż odrobinę się znają albo liczą na związek?

Całość tekstu na blogu ;)
Zewsząd docierają do nas informacje o różnych Zewsząd docierają do nas informacje o różnych zastosowaniach sztucznej inteligencji w życiu człowieka. Nie dziwie więc, że ludzie chcą sprawdzić czy czatGPT może być pomocnym narzędziem do stworzenia profilu randkowego ❤️

Byłoby to szybkie, proste i zapewniające anonimowość rozwiązanie. 
Brzmi kusząco, prawda?

Postanowił przeprowadzić mały eksperyment i podzielić się z Wami jego wynikami. 

W karuzeli znajdziecie krótką notkę o pewnej osobie - użyłam jej w moim zapytaniu do sztucznej inteligencji. Patrząc na większość profili randkowych, wydaje się być już rozbudowana - chciałam ułatwić czatowi zadanie. Zobaczcie, jakie wyniki uzyskałam. Dla porównania, dołączyłam też własną propozycję.

Zakładam, że każda z tych wersji będzie miała swoich zwolenników i przeciwników. One się różnią i odpowiadają na inne oczekiwania. W tym wypadku najważniejsze jest to, jak chce się pokazać sam Klient i jaką jest osobą.

Dajcie znać, jakie wrażenia robią na Was poszczególne opisy, to ważna informacja dla mnie, ale też innych osób, które samodzielnie tworzą swój opis. 

Eksperyment opisałam na blogu, uzupełniając wygenerowane opisy o komentarz. Zapraszam!
Zakładasz konto randkowe. Otrzymujesz całkiem sp Zakładasz konto randkowe. Otrzymujesz całkiem sporo polubień i dopasowań - jest miło. Po kilku dniach doświadczasz tak zwanego regresu do średniej, w wyniku którego liczba polubień spada, a liczba dopasowań maleje. 

Chcąc wrócić do poprzedniej, bardziej satysfakcjonującej sytuacji albo w wyniku braku dopasowań i odczuwanej frustracji decydujesz się na zakup płatnej wersji Tindera. 

Kto najczęściej jest bohaterem takiej opowieści? Mężczyźni (L. Rochat, 2023). 

Pytanie czy to się opłaca? Jakie są Wasze doświadczenia pod tym względem, bo wydaje mi się, że to niekoniecznie jest dobra opcja, szczególnie gdy profil jest, ale brakuje mu tu i ówdzie. 

Wtedy nie pomogą płatne opcje. 

Płatna wersja Tindera, to nie droga na skróty. Ona nie doda +50 punktów do atrakcyjności. 

Może być jednak korzystna jeśli chcesz zaoszczędzić czas na swipowaniu albo masz fajny profil i chcesz uczynić go bardziej widocznym, chociaż najpewniej już taki jest ;)

O wspomnianym badaniu i tym, dlaczego to panowie częściej płacą za pakiety, boostach i super lajkach więcej na blogu (🔗 w bio)

Bo o Tym, że piszę spersonalizowane opisy na profile randkowe to już chyba wiecie? ;) 

#markawłasna #naukowouczuciowo #randki #miłość
Czy Tinder albo ogólnie, portale i aplikacje rand Czy Tinder albo ogólnie, portale i aplikacje randkowe, sprzyjają równościowym praktykom w sferze uczuć czy seksu? ❤️

Z założenia tak, w końcu funkcjonalności aplikacji randkowych są takie same dla kobiet i mężczyzn. Dzięki zachowaniu względnej anonimowości, można też pozwolić sobie na „więcej”. Łatwiej też uniknąć ewentualnych konsekwencji postępowania „na przekór”. 

Czy aby na pewno?

A może jest wprost przeciwnie i platformy randkowe jeszcze mocniej wtłaczają nas w realizację norm, dotyczących randkowania?

➡O przemocy wobec kobiet, niezadowoleniu panów i o tym, dlaczego pisanie jako pierwsza wcale nie przynosi rezultatów w kolejnym wpisie na blogu, jak zawsze w oparciu o dostępne badania 😉 

Link w bio, zapraszam!
O miłości nastolatków, dlaczego nie są wcale u O miłości nastolatków, dlaczego nie są wcale ulotne i powierzchowne, chociaż zwykło się tak uważać i dlaczego uważam, że nie są w swojej istocie tak różne od tych, które przeżywają osoby dorosłe opowiadałam podczas spotkania z Profesorem Romanem Leppertem, twórcą Akademickiego Zacisza. 

Akademickie Zacisze to strona facebookowa i kanał YouTube, gdzie w każdą środę wieczorem (o 20.00) transmitowane są rozmowy poświęcone edukacji i/lub pedagogice.

Nagranie dostępne na YT, link w bio. 

Podrzucam ściągawkę z dołączonymi znacznikami czasu, żeby łatwiej można było znaleźć to, co będzie dla Was interesujące. Jest też coś o randkowaniu przez aplikacje i portale randkowe 💌

➡Mitach, dotyczących związków uczuciowych 3:29
➡Znaczeniu (rozwojowym) relacji uczuciowych 10:29
➡Różnice w randkowaniu chłopców i dziewcząt oraz opowiadaniu o tych doświadczeniach 24:00
➡Wybór partnera (okoliczności i kryteria wyboru) 33:34
➡Jak bada się związku uczuciowe młodych ludzi? 44:07
➡Opis projektu badawczego, który realizowałam i zastosowanego podejścia 46:47
➡Osobiste i naukowe wnioski z badań 1:02:58
➡Doświadczenia osób randkujących online 1:20:48

Podczas spotkania można było zadawać pytania, chętnie odpowiem też na Wasze ;)
Flirtowałeś_aś kiedyś z kimś od tak, bez inte Flirtowałeś_aś kiedyś z kimś od tak, bez intencji pójścia na randkę? Tak po prostu, dla przyjemności samej interakcji? Bez tego towarzyszącego napięcia, że ktoś pomyśli, że jesteś dziwny_a?

Szczerze? Ja nie. Jakoś flirtowanie kojarzy mi właśnie z chęcią zainteresowania kogoś, kto w jakiś sposób jest pociągający. Tymczasem, z lektury poradnika "Flirtologia", który przeczytałam jakiś czas temu, dowiedziałam się, że powinnam uwolnić się od przekonania, że każda próba wejścia w interakcje musi być udana i przynosić wymierny efekt. Flirt ma dawać fun, a nie tylko numery telefonów i zapełniony randkami kalendarz. Flirt to nie podryw, a sztuka interakcji, a odrzucenie nie świadczy o naszej wartości. 

Jean Smith, autorka poradnika, stworzyła nawet w Londynie interaktywne wycieczki, podczas których uczyła ludzi, jak mają zagadywać nieznajomych, zdecydowanie opowiadając się za wyjściem z Internetu.

A Wy, wychodzicie czasami z Internetu, zgadując ludzi na ulicy?

W każdym razie, recenzja książki śmiga na blogu: naukowouczuciowo.pl 🙂

#naukowouczuciowo #flirt #podryw #randki #recenzjaksiazki #psychologiamiłości
Wiecie, że: ➡️ prawie 50% respondentów usun Wiecie, że:

➡️ prawie 50% respondentów usunęło swoje konto randkowe od 3 do 10 razy. Działo się to z różnych przyczyn, najczęściej z powodu odczuwanego zmęczenia. 

➡️ 6 na 10 osób badanych poszukuje partnera do związku uczuciowego, ale co trzeci_a badany_a nie nawiązał_a żadnej, dłuższej relacji. 

➡️ Poczucie rozczarowania udziela się prawie 60% badanych osób, które korzystały z Tindera i innych aplikacji randkowych. 

Innymi słowy, daję znać, że raport z badań, w których znacząca część z Was brała udział (za co dziękuję jeszcze raz ❤️), jest już dostępna do pobrania (za darmo oczywiście) na stronie Naukowo uczuciowo - link w bio.

Raport ma charakter popularnonaukowy, nie stanowi publikacji naukowej i zawiera interesujące dane, które mają wartość praktyczną - można się z nich dowiedzieć:

🔸jak przygotować swój profil randkowy, aby lepiej wypaść,
🔸jakie zdjęcia są źle, a jakie dobrze odbierane,
🔸co napisać w pierwszej wiadomości wysłanej w aplikacji randkowej, żeby zwiększyć swoje szansę na otrzymanie odpowiedzi. 

Nie będę dalej spojlerować i zapraszamy do lektury! 🧐

Jestem bardzo ciekawa Waszych wrażeń po przeczytaniu raportu - dajcie znać! 

#naukowouczuciowo #badania #raport #ciekawostki #psychologiamiłości #aplikacjarandkowa #tinder #randki
Tomek ma Tindera, bo jest to dla niego prosty i sz Tomek ma Tindera, bo jest to dla niego prosty i szybki sposób, żeby spotkać potencjalne partnerki. Czasami w realu ma problemy z spotykaniem się i utrzymywaniem relacji, bo kobiety za szybko oczekują zaangażowania, a on go unika...

Kasia nie szuka miłości na Tinderze, ale korzysta z aplikacji, żeby poprawić sobie nastrój. Nie ma już nadziei na znalezienie kogoś, kto zaspokoi jej potrzeby...

... to tylko przykłady dwóch spośród 4 typów użytkowników Tindera, które wyróżniono na podstawie badania z 2019 roku. 

Te opisy pokazują, że ludzie w aplikacjach randkowych są różni, mają swoje własne doświadczenia związkowe,  z których wyszli zranieni albo prawie bez szwanku, mają trudności z zaangażowaniem albo korzystają z Tindera, żeby poczuć się lepiej.

Po wcześniejszym stories, kiedy pokazałam Wam te typy, napisały do mnie osoby, które odnalazły się w tych opisach. 

I mam taką myśl, że Tinder nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem i to nie jest rozwiązanie dla każdego. Czasami lepiej najpierw zadbać o siebie, swój dobrostan, zanim zacznie się korzystać z apki. Bo po prostu randkowanie online bywa trudne i obciążające. 

#naukowouczuciowo #poradyrandkowe
#randki #zdrowiepsychiczne
#randkiprzezinternet #emocje
#związek #samotność
Ile razy zdarzyło Ci się, że ktoś zignorował Ile razy zdarzyło Ci się, że ktoś zignorował Twoja wiadomość, a dobrze zapowiadająca się znajomość nie miała nawet szansy się rozwinąć? 

Pewnie wiele, a to wkurza, frustruje i zniechęca do jakiejkolwiek kreatywności 🤮

Dzisiaj szybkie podsumowanie, co sprawia, że ludzie na portalach i aplikacjach randkowych chętniej odpiszą na otrzymaną wiadomość 💌

I tutaj znowu, tak jak przy opisie siebie:

🔸poczucie humoru, bycie pozytywnym i skierowanie odrobiny zainteresowania na drugą osobę, robi robotę🔸

Co ciekawe, nie sprawdzą się komplementy i próby flirtu💖

A jak jest u Was? Macie tak, że treść wiadomości ma dla Was znaczenie czy niekoniecznie? 

PS. Na końcu karuzeli jest sporo wskazówek jak wybrnąć i napisać coś innego niż "hej, co tam?" 😎

#naukowouczuciowo
#poradyrandkowe #randki
#wiadomości #rozmowa #flirt #trudnepoczątki #badanianaukowe #psychologiamiłości
Zobacz więcej Zaobserwuj mnie na Instagramie

Informacja o prawach autorskich

Zawartość niniejszej witryny jest wartością intelektualną, chronioną prawem autorskim. Dozwolone jest korzystanie z zawartych treści oraz infografik na prawie cytatu.

Polityka prywatności

Zasady ochrony i przetwarzania danych osobowych

FAQ

Najczęściej zadawane pytania
All rights reserved | Powered by Mantrabrain